Kaledran.com
FORUMa girmek için tıklayınız
Anasayfa | GALERİ | İletişim | Kaledranca | Künye | Lakaplar | REKLAM | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

İSMET MERT

ALLAH'IN AYI MUHARREM...

Okunma  Yazar : İSMET MERT
Yorumlar  Yorum Sayısı : 1
Okunma  Okunma : 904
Tarih  Tarih : 15 Aralık 2010 23:34

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

ALLAH’IN AYI MUHARREM…

   Yıl 622. Aylardan Muharrem. Bütün dinlerde kutsal kabul edilen bir ay. Yıl 638. Hz. Ömer ikinci halife. Müslümanların kendilerine has bir takvimi olsun arzusu ağır bastı. Hz. Ali “ 622 yılında hicret olmuştur. Takvimimiz de hicri 622 yılı olsun” diyor. Bu fikir kabul ediliyor.  638, on altıncı hicri yıl olarak kabul edildi.  Bugün ise; 1432 hicri yıldayız. Ve Muharremin 9. Günü. Yarın ise; Muharremin 10. Günü. Yani aşure günü.   Hicri senenin ilk ayı.  

    Tarih boyunca Peygamberlerle ilgili  bir çok kurtuluş mucizelerinin yaşanmasına sebep olan bir aydır Muharrem. Hz. Adem ve Hz. Havva’nın tövbesinin kabulü,  Hz. İbrahim ‘in Nemrut’un ateşinden kurtulması, Hz. Yakub’un gözlerinin açılıp, oğlu Yusuf (a.s)’a kavuşması, Hz. Eyyub’un hastalığından şifa bulması,  Hz. Musa’nın kızıl denizden geçerek Firavun’un zulmünden kurtulması… gibi nice kurtuluş mucizeleri bu ayda ve aşure gününde cereyan etmiştir.

    Günümüzdeki aşure, Nuh (a.s) tufanı neticesinde başlamış, günümüze kadar gelmiştir. Gemi Cudi  Dağına oturunca gemi sakinleri geminin ambarında bulunan tahılları karıştırarak bir tatlı yaparlar.  Aşure geleneği bu şekilde başlamış oldu.

    Peygamber Efendimiz, (S.A.V) Medine’ye hicret edince Yahudilerin aşure gününde oruç tuttuklarını görmüş, “ Bu ne orucudur ?” diye sorması üzerine,

    -Allah’ü  Teale  aşure gününde Hz. Musa ile İsrailoğullarını Firavun’un zulmünden kurtarmıştır. Onun için şükür orucu tutmaktayız. Cevabını vermeleri üzerine Peygamberimiz, “ Ben  Musa’ya (a.s) sizden daha yakınım.” Buyurarak O da oruç tutmuş ve ümmetine de oruç tutmalarını emretmiştir. Ancak ertesi sene Ramazan orucu farz kılınınca insanları serbest bırakan Efendimiz, “ İsteyen tutsun isteyen de tutmasın. Bize ait Ramazan orucumuz başladı.” Buyurmuştur. Aşure gününde oruç tutanlar sevap kazanır, tutmayanlar ise; günaha girmez.  Ancak  aşure gününde oruç tutacak olanlar, önüne yahut da arkasına oruç ekleyerek iki ya da üç oruç  tutsalar, öncekileri taklit değil, kendi oruçlarını tatbik etmiş sayılarak daha sevaplısını yapmış olurlar.

    Hz. Peygamberin (S.A.V), Aziz ehl-i beyt’inin  (ev halkı) yetmiş iki mensubu da  aşure gününde kerbela’da  şehit edilmiştir.  Zalimler cezaya gitmiş, mazlumlar da şehitlik makamına ulaşmıştır.

    İlk müceddid Ömer bin Abdülaziz gibi büyük bir zat ise; bu konuda hepimize ölçü olan sözünü şöyle söylemiştir:

-          Allah bizim elimizi o kanlı olaylardan temiz tuttu. Biz de dilimizi temiz tutar, ileri geri konuşarak zihinleri karıştırmaktan uzak kalırız.

     Bize düşen:  Kerbela’da  Hz. Hüseyin Efendimiz başta olmak üzere yetmiş iki kişinin şehit olması bütün İslam alemini mateme boğan ciğer- suz  bir hadisedir.  Dolayısıyla bütün Müslümanların bu tür acı olaylardan ders alarak birbirlerini sevmesi ve birbirlerine sıkıca kenetlenmesi olmazsa olmaz bir gereksinimdir. Bu vesile ile Hz. Hüseyin Efendimiz ve onunla beraber şehit edilen arkadaşlarına Allah’tan gani gani rahmet diler, ibretamiz yönüyle aşure gününün Müslümanların birlik ve beraberliğine , dirlik ve esenliğine vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.   

                           İSMET MERT   

www.kaledran.com                             
Yazdyrylabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 1 yorum yazylmy?tyr.

necmi [ 26 Aralık 2010 17:42 ]

İsmet Bey Allah razı olsun sanırım en doğrusunu Ömer bin Abdülaziz söylemiş.
Güzel yazınız için teşekkürler

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

KAN BANKASI İÇİN TIKLAYINIZ
NECMİ DEV NECMİ DEV
O KADAR DA HAVASI OLACAKMIŞ
ALİ MAVİ ALİ MAVİ
DİZLERİM
İSMET MERT İSMET MERT
AKS SINAVINA HAZIR MIYIZ
BAHADIR DEV BAHADIR DEV
BATIRIKLA DOLU BİR YAZ TATİLİ
SAMİ KAŞ SAMİ KAŞ
ACİLDE SINIRSIZ EĞLENCE
GALADIRANLIOĞLU GALADIRANLIOĞLU
İÇİMDE Bİ SIKINTI VAR
KEMAL AY KEMAL AY
KİMLER GELDİ GEÇTİ BU YOLDAN...
HASAN ATEŞ HASAN ATEŞ
Konut Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?
A.KADİR GÜNDÜZ A.KADİR GÜNDÜZ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZ...
GÜNAY ASLAN GÜNAY ASLAN
ONLARDAN İYİ DOST VAR MI?
ŞAHİZMET PEKMEZ ŞAHİZMET PEKMEZ
ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ DEĞİL BÜTÜN KÖYÜ YAKTI
ERKAN ÇELİK ERKAN ÇELİK
HAYATIN ANLAMI YA DA ANLAMSIZLIĞI
SİZDEN BİRİ SİZDEN BİRİ
H.ARİF YALÇIN'IN "FUTBOL VE SEYİRCİ" YAZISI
SUNAY DUR SUNAY DUR
İYİ Kİ VARSIN KALEDRAN.COM
DAVUT DUMAN DAVUT DUMAN
GÖNLÜMÜN KÖYÜ

SON DAKİKA HABERLERİ

ANKET

Karayollarının teklif ettiği istimlak bedelleri yeterli mi?

Tüm Anketler

Kuruluş tarihi:29 Mayıs 2008 Her hakkı saklıdır.Yayınlanan yazıların sorumluluğu, yazarlarına aittir. e-mail: kaledran.com@gmail.com
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

   

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi Geliştirme ve Tasarım: BAHADIR DEV